Przejdź do treści

Pakt dla Przedsiębiorców

Mijający rok postawił przed nami wiele wyzwań i potrzebę znalezienia nowych rozwiązań, zwłaszcza dla działalności Małych Średnich Przedsiębiorstw.

fot. Renata Dąbrowska

Polityka gospodarcza naszego kraju ma służyć przedsiębiorcom, ich firmom i pracownikom. Strategicznym rozwiązaniem Pakietu dla Przedsiębiorców jest pomniejszenie składki o 500 zł. Dotyczy ona przedsiębiorców, którzy osiągają dochody do 6000 zł lub przychody do 10000 zł miesięcznie i prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.

W trakcie panelu ,,Wpływ ulgi 500 zł w płatnościach ZUS i obniżki Cit na możliwość rozwoju MŚP” temat ten poruszali:

Jarosław Kalinowski- Prezes Zarządu Forum Aktywności Lokalnej Sp. z o. o. 

Paweł Jaroszek – Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Piotr Palutkiewicz – Sekretarz Departamentu Prawa i Legislacji w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Paweł Satkiewicz – Główny Konsultant w biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Leszek Skiba – Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A.

Dyskusję poprowadził Artur Kiełbasiński -Publicysta Gospodarczy, sekretarz redakcji Radio Gdańsk

W trakcie debaty zastanawiano się także co dla MŚP jest teraz największą barierą, najbardziej uderza w ich możliwości rozwojowe. Jakie są największe wyzwania? Czy pomoc od Państwa jest w stanie uratować MŚP? Jak w kontekście ostatnich miesięcy oceniano działalność ZUS? Jak poradził sobie z dziesiątkami nowych obowiązków? Czy zwiększyło się zaufanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Jak wyglądają ich relacje z bankami? Omówiono także Emeryturę obywatelską z punktu widzenia finansów.

Kolejnym tematem bloku było ,,Znaczenie utrzymania ryczałtu składek do ZUS oraz podwyższenie do 2 mln euro przychodu progu zastosowania ryczałtu dla przedsiębiorców”, który również poprowadził publicysta Radia Gdańsk Artur Kiełbasiński.

W debacie udział wzięli:

Jacek Cieplak- Zastępca Rzezcnika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Paweł Jaroszek – Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Łukasz Kozłowski – Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich

Bartłomiej Orzeł- Wicedyrektor Centralnego Ośrodka Sportu

Leszek Skiba – Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A.

Zdecydowanie zwiększyło się grono przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonalnych. Obecny próg obrotów umożliwiający  korzystanie z ryczałtu wynosi 250000 euro co zmniejszyć ma obciążenie mikro i małych firm. Jednak wsparcie dedykowane głównie dla mikroprzedsiębiorców, przy rosnącym obciążeniu dużych firm, może zachwiać ekosystemem gospodarczym. To duże przedsiębiorstwa są często głównymi odbiorcami produktów i usług tych mniejszych. 

Jakie są  MŚP przedstawiły postulaty w kontekście systemu Zus w Polsce? Czy dobrowolny ZUS dla mikro przedsiębiorstw jest dobrym pomysłem? Jak wpłynie to na późniejsze lata związane z emeryturą? Jak świadczenia od Państwa wpływają na prywatnych  Przedsiębiorców? Gdzie znaleźć balans pomiędzy interesem budżetowym samorządów a jakością usług publicznych i możliwości przedsiębiorców, które ten podatek mają zapłacić?  Jak uprościć podatki zryczałtowane z perspektywy przedsiębiorców i jak to wygląda z perspektywy instytucji finansowej? Jakie są skutki szerszego stosowania ryczałtu?

 Na te wszystkie pytania próbowali odpowiedzieć nasi goście.