Przejdź do treści

W Gdyni trwa największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce


Za nami pierwszy dzień III Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się dzisiaj aż 48 paneli w 15 blokach tematycznych. Dwudniowe wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który uroczyście otworzył tegoroczną edycję Forum.

W poniedziałek, 24 sierpnia oficjalnie rozpoczęła się III edycja Forum Wizja Rozwoju. Chwilę później ruszyły panele z bloków tematycznych: Morska Energetyka Wiatrowa, Gospodarka Narodowa, Technologie Innowacyjne, Ekonomia i Rynek Pracy, Finanse, Edukacja, Badania i Rozwój dla Gospodarki, Inwestycje, Pakt dla Przedsiębiorców, Wyzwania oraz Gospodarka Morska. Wystartowało też wydarzenie towarzyszące II edycji Forum Wizja Rozwoju – Pomorskie Forum Kół Gospodyń Wiejskich oraz Hackathon, czyli maraton programowania, który potrwa do końca drugiego dnia Forum. Na zwycięzców tegorocznego Hackathonu czeka łączna pula nagród w wysokości 20 tysięcy złotych. W dalszej części dnia do puli debat dołączyły spotkania z bloków tematycznych: Współpraca Gospodarcza, Srebrna Gospodarka, Forum Partnerów.

– Nasz okręt flagowy Europy Centralnej stoi dziś przed wielkimi wyzwaniami, ale także wielkimi szansami i możliwościami. mówił Premier Mateusz Morawiecki w czasie swojego wystąpienia w sali plenarnej Akademii Marynarki Wojennej – Pierwsze miesiące udowodniły, że umiemy radzić sobie z epidemią lepiej niż inne kraje. Na wykresie pokazującym, jak państwa radzą sobie z ochroną zdrowia obywateli oraz ratowaniem miejsc pracy, Polska była w prawym górnym rogu – najlepszym miejscu, w którym mogła. Jesteśmy stawiani za wzór, ze względu na to, jak do tej pory poradziliśmy sobie z problemami gospodarczymi.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki

Tak jak w latach poprzednich, nie zabrakło tematów najbardziej istotnych dla polskiej gospodarki. Tradycyjnie duże zainteresowanie budziło wystąpienie prezesa Orlenu, Daniela Obajtka.

PKN ORLEN jest firmą, która od wielu lat jest obecna na międzynarodowych konkurencyjnych rynkach i jest przygotowana na zmiany. Z sukcesem prowadzimy inwestycje i posiadamy duże doświadczenie w procesach akwizycyjnych.  – mówił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN – Bezpieczeństwa energetycznego kraju nie możemy opierać wyłącznie na jednym segmencie działalności, będziemy skuteczniejsi jeśli zdywersyfikujemy przychody i w ten sposób uodpornimy się na wahania otoczenia. Prowadzone przez nas fuzje są gwarancją bezpieczeństwa i zapewnią rozwój w kolejnych dekadach.  

W poniedziałkowych panelach nie zabrakło także ekspertów Lotosu.

– Grupa LOTOS czuje się odpowiedzialna za to, co czeka nasz kraj w przyszłości. Działalność i rozwój naszego koncernu bezpośrednio przekłada się na rozwój polskiej gospodarki i bezpieczeństwo energetyczne kraju. – mówił Paweł Jan Majewski, Prezes Zarządu Grupy LOTOS. – Obecnie Polska stoi w obliczu transformacji energetycznej, widzimy, jak zmienia się sektor paliwowo-energetyczny. Przejęcie Grupy LOTOS przez PKN Orlen pozwoli stworzyć dużego gracza konkurencyjnego w regionie, który dołączy do światowej czołówki.

W trakcie debat często pojawiał się temat sytuacji w jakiej znalazła się polska i światowa gospodarka, w związku z epidemią koronawirusa.

Najbardziej kluczowa w moim przekonaniu jest konsekwencja w działaniu i wykorzystywaniu możliwości wsparcia, które już dziś są dostępne. Przyszłość związana z pandemią jest bardzo trudno przewidywalna. To, jak będzie wyglądała druga połowa tego roku oraz następne lata, jest obarczone ogromną niepewnością. Z tego powodu elastyczność i konsekwencja są najważniejszymi cechami dla polskiej gospodarki. – mówił Włodzimierz Kocon, Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Epidemia była największym wyzwaniem, z jakim mierzyliśmy się w ostatnim czasie. Mówię zarówno o tym, co działo się na świecie, jak i kontekście makroekonomicznym. Już w lutym wdrożyliśmy rozwiązania, dzięki którym utrzymaliśmy ciągłość produkcji. Można powiedzieć, że zrealizowaliśmy plany dla pierwszego półrocza założone jeszcze przed epidemią. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że te założenia ekonomiczne – i nie tylko – zrealizowaliśmy. podsumował Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Premier Mateusz Morawiecki.  Partnerem Generalnym wydarzenia jest PKN ORLEN. Partnerami Strategicznymi są: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego, Grupa Lotos S.A. i KGHM Polska Miedź S.A.. Partnerem Głównym  jest Totalizator Sportowy Sp. z o.o., a Partnerami plus – Węglokoks S.A. i PKO Bank Polski. Partnerami wydarzenia są też: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Fundacja Promocji Rozwoju, Gas Storage Poland, Hotel Sopot, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, PARP, PGNiG, PGZ Stocznia Wojenna, PFR Portal PPK, PHN, SAP Polska oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.

Partnerami merytorycznymi wydarzenia są: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – pani Marlena Maląg, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Klimatu oraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.